Profilalkotási modell toborzáshoz és kiválasztáshoz

A munkaerőpiac jelentős változáson - a munkavállalói elégedettségre való törekvés, burnout kezelés és megelőzés, home office, well-being programok - megy át az elmúlt években, így sok vállalat ismeri fel a tényt, hogy változtatnia kell mára hatékonyságából vesztett toborzási és kiválasztási rendszerein. A munkaerő hiánya és az ezzel párhuzamosan növekvő munkanélküliségi ráták mára általánossá vált jelenségként rámutatnak arra, hogy a pénz - és annak mértéke - már csak ideig-óráig hatásos megtartási eszköz. Egyre tudatosabbak a munkavállalók, ezáltal pedig egyre több szempontot vesznek figyelembe egy munkahely kiválasztásakor, ahol az egyéni karrier lehetőségek és a megfelelő munka-magánélet egyensúly meg is előzték az anyagi juttatásokra vonatkozó igényeket.

Hazai- és nemzetközi kutatások, illetve az általunk kidolgozott módszerekből származó tapasztalatok is arra engednek következtetni, hogy azok a munkavállalók és munkavállalás előtt álló fiatalok, akik pontosabban ismerik saját képességeiket, gyengeségeiket és karrier céljaikat - illetve felismerik az önfejlesztésben rejlő lehetőségeket -, sokkal biztosabban és gyorsabban helyezkednek el a munkaerőpiacon olyan pozícióban, ahol jól érzik magukat, kibontakozhatnak és pozitív attitűdjükkel hamar értéket teremtenek a munkáltatójuk számára.

Ezen helyzet feloldására tesz próbálkozást egy hazai, HR-tech területen működő startup - a SkillX Technologies Zrt. -, akik egy olyan digitális HR ökoszisztémát hoztak létre, ahol minden toborzás vagy álláskeresés központjában az egyének készségei és igényei állnak. Ezen rendszer létrehozásában és kalibrálásában vettünk részt, ahol is az emberi erőforrás milyenségét és foglalkoztathatóságát vizsgálva egy egyedülálló foglalkoztathatósági profilt dolgoztunk ki, ami ahhoz járul hozzá, hogy megfelelő ember kerüljön a megfelelő helyre.

A SkillX névre hallgató platform célja, hogy a munkavállalók - vagy hamarosan a munkaerőpiacra lépő fiatalok - érthető és intuitív önismereti tesztek révén megismerjék a bennük rejlő lehetőségeket, iránymutatást kapjanak saját karrier céljaik megtalálásához és azok eléréséhez, majd a lehető legmegfelelőbb állás és karrierút ajánlások közül válogathassanak. Ezzel párhuzamosan pedig az önbevallásos - de mégis szakmailag objektív - profilalkotás eredményeként a munkáltatók az általuk meghirdetett munkakörre releváns jelölteket kapjanak (a kidolgozott szakmai algoritmusok előszűrése révén).

A megalkotott módszer egyszerre vizsgálja a munkavállalói készségeket, a személyiségi jegyeket, illetve az egyéni célokat, így az objektív profilalkotás révén munkaköri megfelelés és munkáltatói lehetőségek alapján válogathatóak a rendszerben a potenciális jelöltek.

A módszer megalkotásakor az volt a cél, hogy ezirányú ismeretekkel és tapasztalattal nem rendelkező személyek is objektív képet kaphassanak saját munkaerőpiaci értékeikről és készségeik felhasználhatóságáról, illetve egyszerűen érthető karrierorientációs pályautak adjanak iránymutatást a legmegfelelőbb egyéni lehetőségekről.

Previous
Previous

Útikalauz a sikeres karrierépítéshez