Útikalauz a sikeres karrierépítéshez

A 2020-as Covid-19 vírus okozta globális világválság berobbanásakor minden munkavállaló és munkáltató el kellett gondolkodjon azon: Hogyan is tovább? Egyrészt munkahelyek milliói szűntek meg és alakultak át egyik napról gyakorlatilag a másikra, másrészt pedig az ezzel párhuzamos gazdasági lelassulás hozzájárult ahhoz, hogy mindenki átértékelje eddigi, jelenlegi és a jövőre vonatkozó lehetőségeit.

A munkavállalóknak - kényszerűen igaz, de - lett idejük átgondolni élethelyzetüket, értékelni a képességeik és tapasztalataik tükrében aktuális munkájukat és alternatív lehetőségek után kutathattak, tehát összességében tudatosabbá válhattak.

A munkáltatóknak folyamatosan vizsgálniuk kell, hogy a működés feltételeihez szükséges, megfelelő emberi erőforrás álljon rendelkezésre, azonban ez az időszak számukra is megoldandó problémákat és új feladatokat teremtett. Általános problémává vált, hogy míg az üresen álló pozíciók betöltésére alkalmas munkavállalók jelentős része munkanélküli vagy éppen álláskereső - és adott esetben nem is gondolkoznak az eddigi tapasztalataiktól eltérő pályákban -, addig a vállalati toborzások eredményeként kiválogatott és alkalmasnak hitt munkaerő valójában csak kis arányban tervezi valóban az adott vállalatnál tölteni az elkövetkezendő 5-10 évét. Tehát azt is mondhatjuk, hogy a vállalatok a munkavállalók pillanatnyi - leginkább anyagi jellegű - igényei miatt vállalt munkák révén a lehető legkisebb hatékonyságú munkaerőhöz jutnak, hisz motiváció és fejlődési lehetőségek nélkül mindenki a minimum szintű kötelező munkavégzésre törekszik a munka-magánélet egyensúly megtartása végett. Ez a helyzet pedig mára általánosan érvényes, fluktuációs problémákhoz vezetett. A folyamatos toborzás - kiválasztás - betanítás - kilépés feladatok és költségek az egekbe szöktek, így vagy állandóan új emberekre van szükség (azok hatékonysága pedig nem a legjobb), vagy nagyon sokáig tart egy-egy pozícióra a legmegfelelőbb személy megtalálása (itt pedig a konkurensekhez történő elvándorlás jelenti az általános versenyhelyzetet).

Nem sokkal tér el a helyzet a fiatalok esetében sem, akik a diploma elvégzése után csak kis arányban helyezkednek el az addigi elképzeléseiknek megfelelő pályán vagy munkakörben, és sokkal inkább esik a választás egy számukra biztosabb, egyszerűbb - esetleg kényelmesebb - vagy minél magasabb jövedelmi szintet jelentő munkára. Jobb esetben ezen munkák mellett marad kedv, idő és energia az önismeret bővítésére és az önfejlesztésre, hisz így tudnak az egyéni célok felé vezető úton maradni, de az általános kép sajnos ma nem ezt mutatja: az egyéni célok és eredményes karrierutak háttérbe szorulnak a roham tempóban változó munkaerőpiac és a pontos önismeret hiánya miatt.

Hisszük, hogy az egyéni készségek fejlesztése, a folyamatos önvizsgálat és a pontosan kirajzolt karrierutak nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a munkavállalók rövid-középtávon megfelelő munka-magánélet egyensúly mellett találják meg az egyéni céljaikhoz vezető utat, így pedig saját képességeik és teljesítményük révén a lehető leghatékonyabb munkaerővé váljanak.

Mindezen gondolatokat és felismert problémákat körbejárva a digitális HR megoldásokkal foglalkozó SkillX Technologies Zrt. kiadásában - és szakértő társszerzők közreműködésével - írtunk egy “tankönyvet” Munkaerőpiaci Útikalauz Stopposoknak | Avagy tippek, trükkök és tudomány a sikeres karrierépítéshez címen, amit azzal a céllal hoztunk létre, hogy közérthető nyelven, de mégis a lehető legpontosabb szakmai támogatást biztosítsa mindenki számára a karrierválasztás során. A könyv segít megismerni a munkaerőpiac működését, betekintést nyújt a munkáltatók kiválasztási folyamatainak részleteibe, figyelmet szentel a kiégés felismerésének és lehetséges kezelésének, továbbá rengeteg hasznos és értékes iránymutatást nyújt a sikeres munkavállaláshoz.

//A könyv jelenleg még kereskedelmi forgalomban nem elérhető.//

Next
Next

Profilalkotási modell toborzáshoz és kiválasztáshoz